Alaçatı Ot Festivali Turları

Çıkış Tarihi
ALAÇATI OT FESTİVALİ TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
TOPLAM FİYAT
Alaçatı Ot Festivali Tur Fırsatları
Çeşmenin bir ilçesi olan Alaçatı, turizmi ünlü olduğu kadar otları ile de ünlüdür. Burada çeşitli otlarla yemekler yapılır ve festivaller düzenlenir. Bu festivale, Alaçatı ot Festivali adı verilir.

Alaçatı Nerede?
Alaçatı, Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir şehrinin Çeşme ilçesine ait bir mahalledir. Alaçatı, renkli olarak inşa edilen taş evleri, renkli sokakları, denizi, sahili ile ünlü olan en önemli turizm yerlerinden birisidir. Ayrıca gece hayatı, dükkânları, yöresel ürünleri ile de ünlüdür.

Alaçatı’da Neler yapılır?

Alaçatı turizmi ile ünlü olan bir yer olduğu için yapılacak birçok şey bulunur. Alaçatı Değirmen’i ziyaret edebilir. Yöresel ürünlerin sergilendiği Alaçatı Pazarı’nı gezebilirsiniz. Bu pazarın en önemli özelliği, burada yaşayan halk tarafından düzenleniyor olması ve taze ürünleriniz satılmasıdır. Ayrıca Alaçatı’da sörf dersleri de alma imkânı bulursunuz. Bu bölgede Deliklikoy, Kemalpaşa Caddesi, Hacımemiş Mahallesi gezilip görülecek yerler arasında. Alaçatı Limanı, Ayios Konstantinos Kilisesi diğer adı ile Pazaryeri Camii, görülmesi gereken yerlerden. Evleri ile ünlü olan Alaçatı, ziyaret edilip çok güzel fotoğraflar çekilebilir. Bu evlerin özelliği taştan yapılması ve renkli olması.

Alaçatı Ot Festivali 2020
Alaçatı’da 3 adet festival düzenlenir. Bunlar Alaçatı ot Festivali, Alaçatı Uçurtma Festivali ve Alaçatı Sörf Şenlikleri’dir. Alaçatı’nın en ünlü Festivali ise Alaçatı Ot Festivali’dir. Bu festivalde yerli ve yabancı yüzlerce turist bu bölgeye gelir. Ot Festivali nisan ayında yapılır. Festivalin çıkış amacı, bölgeye özgü olan otların şifasını insanlara ulaştırmaktır. Festival zamanında yöreye özgü olan otlar bölgede yaşayan halk tarafından özenle pişirilir, hazırlanır ve festivale gelen ziyaretçileri sunulur.

Festival kapsamında birçok eğlenceler de düzenlenir. Festivalin amaçlarından birisi de bu şifalı otların unutulmaması ve insanların sürekli olarak hatırlamasını sağlamak. İlk düzenlendiği yıllarda festival 1 gün süresince yapılmış fakat fazla rağbet olduğundan dolayı daha sonraki yıllarda iki gün sürecek şekilde düzenlenmiştir.

Festivalde Neler Yapılır?
Alaçatı Ot Festivali’nin ilk gününde açılış konuşması yapılır. Sonra yöresel halk tarafından yapılan otlar stantlarda ziyaretçilere sunulur ve müzik dinletisi yapılır. Akşam saatleri geldiğinde ise açılış yemeği yapılarak zamanla unutulan otlardan yapılan yemekler sergilenir. Sonra yemeklerin nasıl yapıldıkları ve hangi otlardan yapıldıkları basın mensuplarına açıklanır. Bu yemeklerle yapılan yarışmalar düzenlenir daha sonra bu yarışmalardan kazananlar ödüllerini alırlar.

Ödülü kazanan yarışmacı bir diğer sene Ot Festivali’nde verilecek olan kitapta tariflerini yayınlar, altın ödülü kazanır ve galibiyete kavuşmuş olur. Her yıl Ot Festivali’nde yapılan yiyecekler tarifleri ile birlikte küçük bir kitap haline getirilip 1 sene sonra yapılacak olan festivalde halka dağıtılır. Bu sayede tariflerin kaybolması önlenmiş olur ve insanlar bu yemeklerin nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinirler. Yarışmalarda ödül kazanacak kişinin belirlenmesindeki kriterler, en fazla çeşidini kullanan kişi ve en güzel kimin ot yemeğini yaptığıdır. Ayrıca bu festivale, sitemizde bulunan Alaçatı Ot Festivali Turlar adlı sayfaları ile ziyaret edip, bilgi alabilir ve katılabilirsiniz. Tur rehberleri sayfamızın üst kısmında yer alır.

Festivalde Satın Alınabilecek Şeyler
Alaçatı evleriyle ünlü olduğu için buradan magnetlerini alabilirsiniz. Ayrıca yöreye özgü olan yiyecekleri, otlarla yapılmış olan yemekleri ve reçel, sabun gibi organik ürünleri satın almanız mümkündür. Hediyelik eşyalar genellikle yöresel halk tarafından yapılarak buraya gelen ziyaretçilere sunulur. Ayrıca yöreye özgü takılar, kıyafetler, eşyalar, resimler satın alınmak üzere statlarda sergilenir. Otları ile de ünlü olan Alaçatı’da çiçek tohumları da bulunur.