kapat (X)
bülten için üye olun!     Üye Ol
Şehir Seçimi 
ARA

Gap TurlarıGap Turları Hakkında Bilgiler

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan tarihi alanlar için düzenlenen gezilere Gap turları denir. Bu turlar, Yüz yıllardır medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan il ve mekânları kapsamaktadır. Özellikle de Güneydoğu’da bulunan tüm kültürel miraslar, söz konusu geziler sayesinde yakından incelenebilmektedir. Başta Diyarbakır olmak üzere, Batman, Mardin Şanlıurfa ve Gaziantep gibi bölgede bulunan tüm illerin yakın tarihi noktasında bilgi edinilmektedir. Ayrıca Gap turları oldukça ekonomik fiyatlar ile gerçekleştirilmektedir. Gezilerin genel formatı tarihi konuklar, camiler ve antik kentler ve dağlar gibi merak uyandırıcı alanların yakından incelenmesini sağlamaktır. Dünya kültürlerini de içerisinde barındıran Güneydoğu Anadolu bölgesinde sayısız görülmesi gereken eser bulunmaktadır. Örneğin Hasankeyf, Nemrut ve Van gölü sadece bunlardan bir kaçıdır. Turlara katılan bireyler, yöresel bilgiler noktasında zenginleştirilmekte ve kültür mirası listesinde bulunan yapıları yakından görme fırsatı bulmaktadır. Keyifli bir seyahat olan Gap turları, yaklaşık 2 ile 10 gün arasında değişen gün sayısı kadar sürmektedir.   

Tarihi Gap Bölgesinin Ünlü Yapıları 

Bölgede bulunan tarihi yapıların sayısı oldukça fazladır. Geçmiş medeniyetlere ev sahipliği yapan Güneydoğu Anadolu coğrafyası, zengin turizm alanlarına sahiptir. Gap turları sayesinde bu alanların her biri gezilmekte ve geçmişten günümüze kadar gelen tarihi noktasında bilgi edinilmektedir. Özellikle de Anadolu kültürüne merak salan bireyler için düzenlenen söz konusu turlar, pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. 

Hasankeyf: Batman’ın ilçesi olan Hasankeyf, Dicle nehrini ortadan ikiye ayırmakta ve 10.000 yıla tekabül eden tarihe ve kültürel zenginliklere sahiptir. Ayrıca bölgede gezip görülmesi gereken en önemli eserlerden biridir. 

Nemrut Dağı: Adıyaman ilinin Kahra ilçesinde yer almaktadır.2.150 metre yüksekliğinde olan Nemrut Dağı, milattan önce de pek çok krallığı ev sahipliği yapmıştır. Özellikle de Yunan ve Perslerin heykelleri hala bulunmaktadır. Dünya mirası listesinin de önde gelen tarihi alanlardan biri olan Nemrut dağı, düzenlenen Gap turları sayesinde gezilebilmektedir. 

Harran Ovası: Bölgenin en eski kültürel alanlarından biri olan Harran ovası, milattan önceki dönemlerde kadar elveren bir tarihe sahiptir. Suriye sınırına kadar uzanmakla beraber, Şanlı Urfa’nın en geniş ovalarından biridir. Güneydoğu Anadolu bölgesinin gezilmesi gerekenler listesinin de başında yer almaktadır.  Ayrıca kapılarını pek çok turiste de her yaz açmaktadır. 

Mardin Evleri: Sarı kalker taşından yapılan ve görünümü ile insanları mest eden Mardin evleri de diğer tarihi eserler gibi, çok eski bir geçmişe sahiptir. Günümüze kadar dayanıklılık gösteren Mardin evleri, otantik yapıları ve farklı mimarisi ile de her yıl binlerce ziyaretçi akımına uğramaktadır. Ayrıca bölgenin kalkınmasında ve gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. 

Balıklı Göl: Hz. İbrahim’in ataşe atıldığında düştüğü yere verilen isimdir. Bu yüzden de içerisinde yer alan balıklar kutsal sayılmaktadır. Bölgenin en çok dikkat çeken alanlarından biri olan balıklı göl, Gap turları dâhilinde de gezilebilmekte ve tarihi dokusu incelenebilmektedir.      

Gap Turları ile Gezilebilen Diğer Alanlar

Fırfırlı Camii
Urfa Kalesi
Fırat Nehri
Karakuş Tümülüsü
Adıyaman Ulu Camii
Perre Antik Kenti
Tarihi Millet Hanı
Zincirli Bedesten
Mitras Tapınağı
Behram Paşa Camii
Ahmed Arif Müzesi
Sülüklü Han
Mesudiye Medresesi
Mar Petyun Keldani Kilisesi
Surp Giragos Ermeni Kilisesi
Latifiye Medresesi
Deyrulzafaran Manastırı
Savurkapı Medresesi
Mor Kiryakus Manastırı ve diğerleri…

Gap Turları Ücretleri

Belki en ekonomik gezler arasında yer alan Gap turları, cüzi rakamlar ile gerçekleştirilmektedir. Çeşitli zaman dilimlerinde de acenteler tarafından düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Tamamen bölgenin tanıtılmasını amaçlayan söz konusu bu geziler, normal bir tur ücretlerine oranla bir hayli düşüktür. Ayrıca erken rezervasyon yaptıran turistlere ek indirimlerde uygulanmaktadır. Geçmiş tarihi merak eden bireyler, Gap turları projeleri sayesinde Güneydoğu Anadolu bölgesinin tüm doğal güzelliklerini görme şansı bulabilirler. Ayrıca pek çok firma ve internet sitesi, gezi tarihleri ile ilgili detaylı bilgiler vermektedir. Ancak en ucuz fırsatlar ile Gap Turu fırsatlarını sitemiz üzerinden yakalayabilirsiniz.

Nasıl Ucuza Gidebilirim?

Hali hazırda ucuz bir gezi organizasyonları olan Gap turları, çeşitli indirim siteleri ve kuponları sayesinde de daha da ekonomik bir fırsat haline gelmektedir. Hemen bu fırsat kuponlarını satın alarak, düzenlenen tur paketlerinden ucuz fiyatlar ile faydalanma şansı bulabilirsiniz. Ayrıca aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte gidebilir ve kişi sayısına göre değişen indirimlerden de yararlanabilirsiniz. Gap turu fırsatlarından yararlanmak için üst kısımda bulunan turları inceleyebilirsiniz.

© 2018 tatilfirsatlari.com Tüm Hakları Saklıdır.