Likya Turları

Çıkış Tarihi
LİKYA TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
TOPLAM FİYAT

Tatile İlişkin Her Şeyin Olduğu Likya Turları

Anadolu'ya MÖ 3.000’inci yılların son yarısında gelen Likyalılar 2.000 yıllık bir dönemi Anadolu’nun güneyinde geçirmişlerdir. Likyalılar, Anadolu’nun en eski halklarından biri olarak bilinen Hint-Avrupa kökenli Luviler’in devamı olduğu söylenmektedir. Bu çerçevede Likya turu Anadolu’nun geçmişine meraklı kişilerin bu medeniyeti keşfetmek bakımından büyük bir fırsat olacaktır. Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar uzanan doğa ve tarihin dolu bir yolculuktur Likya turları. Gezide doğa ve tarihin birleşiminden memnun olacak gezi tutkunlarının kaçırmaması gereken bir yolculuktur.

 Dünyanın Sayılı Uzun Mesafe Yürüyüş Rotası

 Likya Yolu dünyanın uzun mesafe en mükemmel on yürüyüş rotasından biri olarak gezi tutkunlarına önerilmektedir. Bu rotada pek çok medeniyete ilişkin izler bulunmak mümkündür. Yerli olsun yabancı olsun pek çok turist her dönem bu rotayı yürümek için ziyaret gelmektedir. Eğer Likya Yolu’nu merak ediyor ve bu rotadaki doğa ve tarihi keşfetmek istiyorsanız sizlere güzel seçenekler sunmaktayız. Size sunacağımız Likya tur fırsatları ile gezi sonunda memnuniyet duyacağınızdan emin olabilirsiniz.

 Likya Turlarımızın İçerikleri

 Likya turumuza katıldığınız durumunda ilk olarak yapılacak şey Eşen Çayı’ndaki Saklıkent Kanyonu’nu görmek olacaktır. Saklıkent’ten dönerken buranın yakınındaki Tlos Antik Kenti ziyaret ederek kaya mezarlarını da görme imkânınız bulunacaktır. Arzu edenler Yakapark’a çıkarak bir yayla havası alarak bir şeyler atıştırma için mola imkânına sahiptir. Diğer yandan dönüşte Kayaköy’e uğrayarak canlı müze olarak değerlendirilen bu yeri rotanıza dâhil edeceğiz. Likya turlarında 12 adadan bir kısmına tekne turu yapmadan geziyi tamamlamak akıllıca olmayacaktır.

 Gezinin bir ayağını koruma altına alınan Caretta-Carettaların yaşam yerlerini görmeye ayırmaktayız. Bunun için tekneyle Dalyan’dan İztuzu Plajı’na geçmek suretiyle bu sevimli yaratıkların yumurtlama alanlarını ziyaret edebileceğiz.

 Fethiye’de Deniz, Kum ve Güneşin Tadını Çıkarın

 Fethiye Türkiye’nin dünya çapında ün yapmış sayılı tatil beldelerinden biridir. Pek çok yabancı ve yerli turisti kendine çeken bu ilçe deniz kum ve macera için bulunmaz bir tatil beldesidir. Fethiye, kent yaşamından kurtulup doğa ve denizin sımsıcak koynuna sokulmayı arzu edenler iyi bir seçimdir. Ülkemizin bir cennet köşesi olarak anılan Fethiye deniz, kum ve doğanın büyüleyiciliğine sahiptir. Pek çok turist Fethiye tatili için rezervasyonlarına kış ayından başlamaktadır.

 Fethiye’nin eski kent merkezi olan Paspatur Çarşısı eski kent kültürünü yaşayabileceğiniz görülmesi gereken yerlerdendir. Burada Osmanlı’dan bugüne kalan tarihi evleri ve yapıları görebilirsiniz. Restorasyonları aslına uygun bir biçimde yapılmış şirin cumbalı evler sizi eski dönemlere götürecektir. 1700’lü yıllarda yapılmış Eski Cami Paspatur Çarşısı içinde yer almakta olan görülmeye değer bir tarihi eserdir. Yine Paspatur Çarşısı içinde yer alan ve hala hizmet vermeye devam eden Fethiye Hamamı görülmesi gereken yerlerdendir.

 Ölüdeniz ’in Gizemli Suları Sizi Beklemekte 

 Fethiye ile Ölüdeniz arası 14 km’den oluşan çamlarla kaplı doğa harikası bir yoldur. İnişlerin ve yokuşların olduğu bu yolda çamlar arasında giderken aniden muhteşem bir mavilikle karşılaşırsınız. Bu mavilik Belcekız Koyu’nun kendisidir. Koy boyunca uzanmakta olan kumsal sizi dünya harikası Ölüdeniz’e götürmektedir. Ölüdeniz büyülü bir durgunlukla sizi içine çekmektedir. Kıpırtısız ve berrak haliyle sizi büyülemektedir. Yosunsuz beyaz kumların ve berrak suların kırdığı güneş ışığı Ölüdeniz’i turkuaz bir renge dönüştürür.

 Adından da anlaşılacağı üzere Ölüdeniz, kıpırtısız bir göl gibidir. Yoğun rüzgârın olduğu günlerde Belceğiz koyu dalgaların hücumuna uğrarken, Ölüdeniz’de yalnızca çırpıntılar görülmektedir. Ancak durgun olmasına rağmen her gün doğal yollarla temizlenmektedir. Denizin dibinden çıkan kaynak suları açık denize doğru akıntılar oluşturması bu doğal yollardan birini oluşturmaktadır. Diğer yandan deniz gel-git olayıyla birlikte iki ile üç günde bir ortalama 50 cm yükselmekte ve alçalmaktadır. Bu çerçevede ölüdeniz tatili bu doğa harikası yeri görmek için bir fırsat oluşturmaktadır.

 Saklıkent Bir Doğa Harikası 

 Saklıkent kanyonunun en önemli özelliklerinden biri güneşin ışıklarını kesece kadar yüksek taş duvarlarla çevrili olmasıdır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan Saklıkent tam bir doğa harikasıdır. Ülkemizdeki turistik yerlerin başında gelen Saklıkent orta yerinden bir akarsuyun geçtiği bir kanyondur. 3000 yıl önce bir yaşam yeri olduğu bilinen Saklıkent 16 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Kanyonun denizden yüksekliği ise ortalama bir kilometredir. Kanyonu oluşturan kaya duvarları da 200 metre ile 600 metre arasında değişen yüksekliklere sahiptir.

 Saklıkent’te Bir Doğa Yürüyüşü 

 Kaya duvarlarının yüksekliği ile birlikte zaman zaman 2 metreye düşen genişliği gökyüzünü görülemeyecek hale getirmektedir. Kanyonda profesyonel kişiler eşlik etmeden yürümek gerçekten imkânsızdır. Kanyon içinde duvarlara monte edilmiş ince köprüler ile yürüyüş gerçekleştirilebilmektedir. Yürüyüş yerleri o kadar dar olmaktadır ki insanlar tek sıra halinde yürüyebilmektedir. Yürüyüşe hazırlık yapmak önemlidir. Ayağınıza lastik bir ayakkabı giymek ve su geçirmez çanta ve kıyafetler giymek gerekmektedir.

 Saklıkent çamur banyosu imkânı veren yerlere sahip bulunmaktadır. Bu çamur banyosunu kanyondaki kil katmanlarının bulunduğu yerlerde deneyimlemeniz mümkündür. Şifalı yanının olduğu da belirtilen bu kil banyosu sağlığınız için iyi gelecektir. Diğer yandan pek çok döneme ait tarihi kalıntılarla karşılaşmanız da mümkün bulunmaktadır. Bu kalıntılardan olan kaya mezarlarının içine girme fırsatı bile yakalayabilmektesiniz. Bu sırada molalar verebileceğiniz restoranlar bulabileceğiniz gibi doğal ürünlere ve hediyelik eşyalara da rastlamanız mümkündür.

 Yamaç Paraşütü Babadağ’da Yapılır 

 Fethiye Ölüdeniz’de bulunan Babadağ yamaç paraşütü için imkân veren bir yerdir. Babadağ 1969 metreyi bulan yüksekliği ile yamaç paraşütçüler için bulunmaz bir fırsat sunmaktadır. Yamaç paraşütünün her yerde yapılamaz oluşu Babadağ’ı bu anlamda cazibe merkezi yapmaktadır. Tatilinizi biraz macera ile süslemek isterseniz Babadağ yamaç paraşütünü denemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede Ölüdeniz’in muhteşem maviliğinin panoramik bir görüntüsü eşliğinde uçuş yapmanız mümkündür. Tecrübeli pilotlarla tandem uçuş yaparak herkes bu deneyimi yaşayabilmektedir.

 Sigortalı Olarak Tandem Uçuşlar

 Babadağ’daki yamaç paraşütünün kaliteli ve tecrübeli pilotları size eşlik etmek için beklemektedirler. Tandem uçuşlarını bu deneyimli pilotlarla birlikte yapmaktasınız. Her yaştan insanların ( 6 ila 85) yaşayabileceği bu deneyim kapsamında sigortalı olmaktasınız. Kapsamlı bir sigorta ile uçuşunuz yapılmaktadır. Babadağ ticari anlamda paraşüt için dünyanın en yüksek kalkış noktasına sahip bir yerdir. Bu yükseklik pek çok aktivasyona imkân veren düzeydedir. 360 dereceyi bulan dönüşlere, wingoverlara ve süreyi uzatmaya yarayan termik uçuşlara imkân vermektedir.

 Dik Kayalıklarla Denizin Arasında Saklı Bir Cennet

  Vadinin isminin Kelebekler Vadisi olması hasebiyle her yerde kelebek göreceği beklentisinde olanlar olmaktadır. Ancak böyle bir şeyin olmadığını baştan belirtmek gerekmektedir. Vadi ismini habitatını oluşturduğu 80 çeşit kelebekten almaktadır. Fakat bu da görülmeye değer olmadığı anlamına da gelmemektedir. Kelebekler Vadisi dik kayalıklarla denizin arasında saklı kalmış bir cennet köşesidir. Ölüdeniz’den tekne yoluyla ulaşımı gerçekleştirilen Kelebekler Vadisi bir doğa harikası görünümündedir. İnsan burada kendini şehirden uzak doğa ile baş başa bir huzur hissetmektedir.

 Kelebek Vadisine Karadan ve Denizden Ulaşım Yolu

 Tam olarak bir doğa harikası olan vadiye varmadan bile yukarıdan onu seyretmek insana bir dinginlik vermektedir. Bu güzelliğin her yıl inanılmayacak kadar çok ziyaretçisi olmaktadır. Bu yoğun ilgi onun ne kadar beğenilesi bir yer olduğunu göstermektedir. Vadiye yalnızca tekne ile gidilebildiğini belirtmiştik. Ancak bir yolun daha olduğunu saklamamak gerekir. Bu da yaya olarak kat edilecek bir yol olup tehlikeli bir seçenektir. Faralya yolu olarak bilinen bu yol dik kayaların içinden bir patikadan inilmektedir. Maceraperestler bir rehber eşliğinde bu yolu deneyimleyebilir.

  Kelebekler Vadisi Tekne Turu

 Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne tekne turları pek çok güzelliği keşfetmenize olanak sağlayacaktır. Bunları şu şekil sıralayabiliriz;

l Tam bir dünya harikası olan mavi mağara

l Yazın sıcağında sizi serinleten soğuk su koyu

l 2500 yıl öncesine dayanan bir tarih Nicolas adası

l Deveyi andıran kayalıkları ile deve plajı

l Akvaryum gibi berrak denizi ile akvaryum koyu

Fethiye’nin Gözde 12 Adalar Tekne Turu

 Fethiye’yi keşfetmenin en güzel yolu tekne turlarıdır. Pek çok güzel koylar, mağaralar ve adaları bu tekne turlarıyla keşfetmek mümkündür. Çünkü bunların önemli bir kısmına kara yolu ile ulaşmak hem zor hem de zevksizdir. Tekne turlarıyla hem pek çok koyu görme fırsatı yakalarsınız hem de bu koylarda denizin keyfini çıkarırsınız. Fethiye’nin en meşhur tekne turlarından birini oluşturan 12 adalar turudur. Bu turun rotası Fethiye Körfezi’nin batısı ile kuzeybatısında bulunan sıralı bir şekildeki adalardan oluşmaktadır. Bu turlar ile Fethiye’ye ilişkin pek çok güzelliği keşfetmek mümkündür.

 On İki Adalar Turunda İlk Durak

 Bu turlarda ilk durak Yassıca Takım Adaları olmaktadır. Bu takımadalar görülmeye değer güzellikleri ile tur katılımcılarını beklemektedir. Bu takımadaların en popüleri Kaşık adasıdır. Burada denize girmeyi ihmal etmemek gerekir ve kamp yapmak için en uygun adalardan birisidir.

 Güneşin Kızıla Boyadığı Ada Kızılada

 Güneş doğarken ve batarken kızıl bir görüntüye bürünen bu ada minimum düzeyde bir yapılaşmayla dikkati çekmektedir. Balıkçıların favori yerlerinden biri olan Kızılada onlar için elverişli bir ortam sağlamaktadır. Kıyısının dalgalara kapalı olması tur tekneleri için uygun bir ortam yaratır. Bu nedenle pek çok tur teknesinin uğrak yeri olmaktadır.

 Bizans ve Osmanlının Tersanesi Tersane Adası

 Adaya tersane adı burada eskiden Bizans ve Osmanlıya ait bir tersane varlığından kaynaklanmaktadır. Ancak bir Fethiye adası olarak bilinmesine rağmen Göcek yakınlarında olmasından dolayı Göcek adası şeklinde de adlandırılmaktadır. Hem tarih hem de doğal güzelliği ile turların vazgeçilmezidir.

 Rodos Şövalyelerinin Adası

 Eskilerde Rodos şövalyelerine yaşam alanı olan bu ada da ismini bu niteliğinden almaktadır. Bu çerçevede bu adaya şövalye adası denmektedir. Bu adada yaşamış olan şövalyelere ilişkin kalıntılar adayı ziyaret edenlerin ilgisini çekmektedir. Dingin ve sakin yapısı ile popülaritesi artmakta olan Şövalye adası gün geçtikçe daha fazla ziyaretçi almaya başlamaktadır.

 Eskiden Domuzların Yaşadığı Prens (Domuz) Adası

 Bu adaya hem Domuz ismi hem de Prens ismi verilmiştir. Adada eski tarihlerde bir prensin yaşadığı ve yaban domuzlarının çok olduğu belirtilmektedir. İsimlendirmenin de buradan kaynaklandığı söylenmektedir. Rüzgârı önleyici bir yapıya sahip adanın tur tekneleri için uygun bir ortam sağladığı belirtilmektedir.

 Muğla’nın Şirin Beldesi Akyaka’da Tatil

 Akyaka Muğla’nın deniz kenarında yer alan şirin bir beldesidir. Koyları ve içinde bulunan şirin mi şirin dereleri ile meşhurdur. Bu soğuk derelerde yaz sıcağında yüzmek ayrı bir keyif vermektedir. Aynı zamanda yine ödüllü Çakırhan Mimarisi ile yapılmış Ula evleri ise beldeye ayrı bir hava vermektedir. Bunların yanında Akyaka rüzgârı bol olan bir yerdir. Bu nedenle sörf severler için ideal bir sörf yapma yeri olarak düşünülmektedir. Ayrıca kano yapmayı sevenler için uygun yerler bulunmaktadır. Şimdi Akyaka’da planlayabileceğimiz etkinliklere şöyle bir bakalım.

 Azmak Nehrinde Tekne Turu

 Deniz tatilinde tekne turu denince ilk akla denizde tekne turu akla gelmektedir. Ancak Akyaka’da Azmak deresinde tekne turu bambaşka bir olaydır. Azmak tekne turu ile bu derenin berraklığı konusunda hayrete düşmekten kendinizi alamayacaksınız. Bu kadar berrak ve bu kadar duru bir suya çok ender rastlarsınız. Azmak tekne turunun ardından bu derenin kenarında konumlanmış restoranlarda bir yemek molası vermek güzel olacaktır. Tabi bu sıradan bir mola olmayacaktır. Suyun içine atılmış masalar ile ayaklarınız suyun içinde keyifli bir yemeğin tadını çıkaracaksınızdır.

 Akyaka’da Kite Sörf Yapma İmkânı

 Rüzgâr bakımından oldukça elverişli bir yer olan Akyaka’da kite sörfü yapmaya uygun yerler bulunmaktadır. Kite sörf yapmak eğitimini almayan kişiler için zor olmaktadır. Bunun için eğitim almak gerekmektedir. Ama Akyaka bu anlamda var olan kite sörf okulları ile bu keyifli aktiviteyi gerçekleştirmenizde size yardımcı olacaktır. Akyaka’nın hemen ilerisinde Akçapınar sahili bulunmaktadır. Bu sahilin etrafında Kite Sörf öğretilen pek çok okul yer almaktadır. Akyaka’da geçireceğiniz bir tatilde sizin için unutulmaz bir deneyim olabilecektir.

 Akçapınar Azmağında Kano Turları

 Her dere ve nehir kano yapmaya uygun olmayabilmektedir. Uygun olsa da keyif verecek uzunlukta olmamaktadır. Ama Akçapınar Azmağı bu anlamda en uygun yerlerden biridir. Keyifli bir kano turu yapmayı düşünüyorsanız Akçapınar Azmağı bu çerçevede biçilmiş kaftandır. Bu arada kano turunuzu Akçapınar tostçusuyla bitirmeyi ihmal etmemelisiniz. Diğer yandan Aşıklar Yolu’na da uğramayı unutmayın. Akçapınar’a giderken geçilen okaliptüs ağaçları ile çevrili bu yol sizin için farklı bir güzelliği keşfetmenizi sağlayacaktır. Yolun güzelliğinden etkilenmemeniz mümkün değildir.

 Göl İle Denizin Bir Birine Karıştığı Eşsiz Dalyan

 Dalyan, turizmin her türlü cazibesini bünyesinde barındıran nezih bir beldedir. Akdeniz’e kıyısı olan bu turistik mekan doğanın, denizin ve tarihin bir arada yer aldığı ender yerlerden biridir. Fethiye ve Marmaris’in arasında yer alan Dalyan, Ortaca İlçesinin küçük bir kasabasıdır. Büyüleyen yeşil sazlıklarıyla ve lagünleriyle eşsiz bir doğaya sahip Dalyan Boğazı çoğu turistin favori mekânıdır. Akdeniz ile Köyceğiz Gölü’nün bir birine karıştığı yerde bulunan Dalyan hala çok fazla keşfedilememiş güzelliklere sahiptir. 

 Dalyan’da Bir Plaj İztuzu

  Dalyan kasabasının yakınlarındaki kayaların içine oyularak yapılan eşsiz kral mezarları mimari anlamda benzersizdirler. Antik Kaunos Kenti Dalyan Kasabasının tam karşısında yer almaktadır. Eki bir Anadolu yerleşkesi olan bu kent tarih tutkunları için ziyaret edilmesi tavsiye edilen bir örendir. Sazlıkların arasında bir dolambacın içinde iz sürer gibi süzülmekte olan teknelerle muhteşem bir plaja varırsınız. Dünyanın sayılı plajlarından biri olan bu İztuzu Plajı eşsiz bir ekosisteme sahiptir. Plajın bir yanı deniz diğer yanı ise tatlı sudan oluşmaktadır.

 Eşsiz Bir Ekosistem

 Koruma altındaki karetta karettalar ve mavi yengeç en çok bilinen bu ekosistemin parçalarıdır. Diğer yandan 180 taneyi bulan kuş türleri ve Nil kaplumbağası da bu ekosistemin diğer parçalarını oluşturmaktadır. Sazlıkla kaplı alanların, kumulların ve tatlı su göllerinin yer aldığı bu ekosistem görülmeye değer olmaktadır. Ayrıca çok ender yerlerde bulunan sığla ormanları, makiler ve kızılçamların bulunduğu kireçtaşı kayalıkları gezmeye değerdir. Sonuç olarak bu çevresel hazineyi ve coğrafi mükemmelliği yakalamak ilginç olacaktır.