Şeb-i Arus Turları

Çıkış Tarihi
ŞEB-İ ARUS TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
TOPLAM FİYAT
Konya Şeb-i Arus Turları ile Mevlanayı ziyaret için Konya Şeb-i Arus tur fırsatlarımızı inceleyebilir, Şeb-i Arus tur fırsatlarını online olarak alabilirsiniz.

Şeb-i Arus: Vuslata Eriş

Düğün gecesi anlamını taşıyan Şeb-i Arus, Mevlana Celaleddin Rumi’nin vefat ettiği tarihte yapılan anma törenidir. Vuslata eriş anlamı da taşır. Bu kelime, dünya sıkıntılarından kurtulma ve Mevlana’nın çok istediği Hakkın rahmetine kavuşma anını ifade eder...

Şeb-i Arus Törenleri, Mevlana’yı Anma

Her yıl 11 Aralık tarihinde başlayan, Mevlana’yı anmak ve fikirlerini, daha geniş kitlelere yaymak amacıyla Şeb-i Arus törenleri düzenlenir. Konya ilinde düzenlenen bu törene, her yıl binlerce kişi katılır.

5 bölümden oluşan tören, ikindi namazından sonra, Kur’an-ı Kerim okunması ve toplu olarak yapılan Sema töreni ile başlar.

Ayn-ül-cem adı verilen ve semazen gurubu tarafından toplu olarak yapılan gösteriler, törenin en önemli parçalarından bir tanesidir.

Şeb-i Arus Ne Zaman Yapılır?

Konya’da düzenlenen ve Mevlana’nın vefat ettiği geceyi anmak için yapılan törenler, 10 Aralık tarihinde ikindi namazından sonra başlar.

“Vuslat Yıldönümü Uluslar arası Anma Törenleri” olarak da bilinen törenler, 10 Aralık Pazartesi günü başlar ve Mevlana’nın vefat günü olan 16 Aralık Pazar gününe kadar devam eder.

Şeb-i Arus Tören Bölümleri

1.Bölüm:  Naat-ı Şerif olarak adlandırılır. Bu bölümde Allah-u Teala ve son peygamber ve diğer tüm peygamberlere övgü şiiri okunur.

2.Bölüm: Kudüm yani davul sesleri ile başlar. Davulu çalan kişiye Kudümzenbaşı denilir ve bu kişi küçük davula birkaç darbe vurarak, Allah’ın ol emrini sembolik olarak dile getirir. 

3.Bölüm: Neyzenbaşı, Allah’ın Hay sıfatına ithafen ney taksimine başlar. Hay, Allah’ın nefes veren sıfatıdır ve hayatı temsil eder. Ney dinletisine “Post Taksimi” adı verilir ve dinleti tamamlanınca, Semazenler semaya dururlar. Törenin bu kısmına “Darb-ı Celal” adı verilir. 

4.Bölüm: Sultan Veled, Mevlana’nın oğludur. Törenin bu kısmında onu anmak için Postinişin, postun üç adım önüne çıkar ve eğilerek selam verir. Bu harekete baş kesmek adı verilir. Günümüze kadar gelmiş olan Mevlevi şeriatına göre, tüm semazenler, bu işlemi post karşısında tekrarlarlar. Selamlamanın ardından, Devr-i Veled adı verilen dairevi yürüyüş başlar. Semazenler bu yürüyüşte, birbirlerine üç defa selam verirler.

5.Bölüm: Toplu bir şekilde Postnişin ve semazenler selam verirler. Herkes hırkalarını çıkarır ve toplu selamlama yapılır. Semazenbaşı, sema yapacak olanlara destur verir. Bu başlama işaretidir. Sema yapacak olan kişiler, sırayla postnişin elini öper ve semaya başlarlar. Bu işlem aynı zamanda, manevi yolculuk olarak da adlandırılır. Bir diğer seramoni ise dört selamdır. Birinci selam, insanların kulluğunu anlaması üzerinedir. Semazenlerin dönüşüne, saz heyeti eşlik eder. Sema bitince, semazenler oldukları yerde dururlar ve ikişer gruplar halinde toplanırlar. Bu hareketin manası, hiçbir şeyin tek başına yaratılmadığını ifade etmek içindir. İkinci selam Allah’ın kudreti karşısında kulun saygı duymasıdır. Üçüncü selamda ise kulun, Allah’a karşı olan hayranlığı dile getirilir. Bu öyle bir hayranlıktır ki, aşka dönüşür ve aklın aşkta yok oluşunu simgeler. Bu selamda, insanın manevi yolculuğunun aşamaları ve varış noktası anlatılır. Dördüncü selam başladığında, postnişin de sema hareketlerine katılır. Postnişin hırkasını çıkarır ve kollarını açmadan sema hareketlerine başlar. Postnişinin postundan başlayarak yaptığı hareketler, posta dönüş ile sona erer. Tüm semazenler, semanın bitişi ile birlikte topluca selamlama yaparlar.

6.Bölüm: Bu bölümde Kur’an-ı Kerim en güzel şekilde okunur. Mevlevi geleneğinde oluşan makamlardan en güzeli seçilir ve Kur’an tilavet edilir. 

7.Bölüm: Postnişin; bütün alimlere, şehit olanlara, Ümmet-i Muhammed’e dua eder. Bu bölümde, sadece bu törene özgü dualar okunur. Dualar, “Hu” ve “Gülbang” adı verilen nidalarla gerçekleştirilir. Dualar tamamlandıktan sonra, son kez selamlama yapılır ve tören sona erer. 

2018 yılı en ekonomik Şeb-i Arus Turu Fırsatları yalnızca bizde!

Her sene olduğu gibi, bu senede yapılacak olan Şeb-i Arus törenlerine mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz. Bütçeyi dert etmeniz gerek yok! 2018 yılında da sizlere uygun en ekonomik tur seçeneklerimizden yararlanabilirsiniz.

Üst kısımda bulunan Şeb-i Arus fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Fırsat kuponunuzu aldıktan sonra, İstanbul ve Ankara üzerinden Şeb-i Arus turlarına katılım sağlayabilirsiniz.

www.tatilfirsatlari.com sitesini inceleyerek, sizlere özel olarak hazırlanan tüm tatil, tur ve otel fırsatlarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Manevi atmosferin yoğun olarak yaşandığı Şeb-i Arus törenlerine artık, tatilfirsatlari.com ile kolaylıkla gidebilirsiniz.