kapat (X)
bülten için üye olun!     Üye Ol
Şehir Seçimi 
ARA

Sapanca OtelleriSapanca Otelleri

Özellikle İstanbul'da oturanların hafta sonlarında sessiz ve huzur dolu bir kaçamak yapmak için seçtiği gözde bölgelerin başında gelen Sapanca, yerli ve yabancı birçok misafiri ağırlamakta ve unutamayacakları anılar yaşatmakta. Bu bölgeye gelen misafirlere günübirlik ve konaklamalı tatillerde doğa harikası güzelliklerle dolu manzarası ve eşsiz lezzetleri ile değişik olanaklar sunan sapanca otelleri, uygun fiyat ve konforu ile çok talep görmektedir. Sadece bu otellerdeki meşhur serpme kahvaltısını tatmak için bile Sapanca, çok sayıda misafirin uğrak yeri haline gelmiştir.

Sapanca Hakkında Genel Bilgi

Sakarya'nın batısında bulunan şirin bir ilçe olan Sapanca'nın tarihi MÖ 1200 yıllarına kadar uzanmaktadır. Frigyalılar, Rumlar, Bizanslar ve Doğu Roma imparatorluklarına da ev sahipliği yapan ilçe, 1075 yılında Anadolu Selçuklu devletinin egemenliğine girerek Türkleşmiştir. sapanca gölü kıyısında bulunan ilçe, dağlarla çevrili bir ova görünümündedir. İstanbul'a yaklaşık 135 km mesafede olan ilçe doğal güzellikleri, tarihi eser ve kalıntıları ile de çok ilgi görmektedir. Hemen hemen her çeşit meyve ve sebzenin yetiştirildiği ilçe, özellikle dış mekan süs bitkiciliği konusunda tanınmıştır. Yılda 10 milyona yakın üretilen bu bitkiler ağırlıklı olarak yurt dışına ihraç edilmektedir.

Sapanca Gölü

Türkiye'nin en güzel göllerinden olan Sapanca gölü, yaklaşık 16 km civarındaki kıyı uzunluğu ve yemyeşil çevresi ile Sapanca ilçesine gelenlerin tercih sebeplerinin başında bulunmaktadır. Daha önce yerleşim bölgesi olan gölün suları biraz çekildiğinde, gölün altındaki cami minaresi bile görülmektedir. Özellikle doğa yürüyüşleri ve piknik yapmak için ideal fırsatlar sunan gölün etrafında, değişik ve yöresel yemeklerin sunulduğu çok fazla tesis de mevcuttur. Göle gelindiğinde meşhur serpme kahvaltı yapılabilir, gölde kano ile gezilebilir, çevre köylerle birlikte tarihi Vecihi kapısı (Mimar Sinan tarafından yapılmış) ve lahitler ile yakın çevrede bulunan kaplıcalara da gidilebilir.

Sapanca Şenlik ve Festivalleri

Küçük bir ilçe olmasına rağmen, Sapanca'da yıl boyunca ilgi çekici bir çok şenlik ve festival düzenlenmekte ve bu etkinlikler çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Bunların belli başlı olanları şu şekilde sıralanmaktadır:

1. Mayıs aynın ikinci haftasında yapılan, uluslararası halk oyunları festivali

2. Haziran ayının ikinci haftasında başlayan Geyve kiraz festivali

3. Yabancı turistlerin de katıldığı, Haziran ayı sonlarında yapılan uluslararası Sapanca şiir akşamları

4. Genellikle Temmuz ayının ikinci haftası düzenlenen, Sapanca Soğucak yayla şenlikleri

5. Temmuz ayının son haftasında düzenlenen, Kırkpınar el sanatları festivali

6. Ağustos ayı başında icra edilen Kırkpınar yaz festivali

Sapanca'da Ne Yenir? Nesi Meşhur?

Sapanca ilçesinde genellikle Karadeniz bölgesinden gelenler ile Boşnak ve Çerkez kökenli halk yaşadığından, geleneksel yemekler daha çok ön plana çıkmaktadır. İlçede en çok rağbet gören yemeklerin başında göl kenarında kiremitte alabalık gelmektedir. Diğer lezzetli yemekler ise; ıslama köfte, cevizli lahana, Adapazarı böreği, yoğurtlu yeşil erik, kabaklı lahmacun, kabak tatlısı ve bulgur çorbası olarak sıralanmaktadır.

Gece Hayatı ve Alışveriş

İlçede gece hayatı sakin olarak geçse de özellikle gece yapılan muhteşem ışıklandırma misafirleri hayran bırakmaktadır. Kumbaz caddesi üzerinde bulunan eğlence merkezleri ise aile ile gidilip neşeli zaman geçirilebilecek bölgelerin başında yer alıyor. İlçede alışveriş yapmak isteyenlerin en çok beğendiği malzemelerin başında el yapımı kilimler, hasırlar ve çömlekler geliyor. Ayrıca el yapımı yöresel sabunlar ve organik lezzetli yumurtalar da çok talep görüyor.

En Ekonomik Sapanca Otelleri Fırsatları Yalnızca Bizde!

Sapanca'nın muhteşem güzelliklerini keşfederken huzurlu ve konforlu konaklamak isteyenler Tatilfirsatlari.com sitemizden en uygun fiyatlarla ilçenin en güzel otellerinde kalma fırsatını yakalayabilirler. Sizlere, bütçelerinize uygun en ideal konaklama fırsatlarını biz sunuyoruz. Üst kısımda bulunan Sapanca Otel fırsatlarını inceleyin!

© 2018 tatilfirsatlari.com Tüm Hakları Saklıdır.